Başlamaya Hazır: Naya Raipur Şehri Hikvision Akıllı Trafik Akışı Kameralarıyla Donatıldı

Categories Tekno BilgiPosted on

Genel Bilgi
Resmi adı Atal Nagar olan Naya Raipur, Hindistan’ın Chhattisgarh bölgesinin geleceği parlak bir şehri. Şehrin idari organı ‘Mantralay’ da burada konuşlanmış durumda. Şehir büyüdükçe yöneticiler de trafik sorunları üzerine daha fazla kafa yormaya başladı. Yüksek teknolojiye ihtiyaç duyduklarına karar verdiklerinden, sistem entegrasyon birimine sahip bir şirket olan Bharath Electronic Limited’e başvurmaya karar verdiler. Bharath, yaygın polis ve savunma projelerinin yanı sıra pek çok akıllı kent projesinde de eşsiz bir deneyime sahip. 

Yerel bölgede Bharath Electronik Hikvision ‘MSI’ (Ana Sistem Entegratörü) olarak da biliniyor. Hikvision ürün ve çözümlerini kullandığı muazzam bir geçmişi olan Bharath, bu trafik akış ve tespit projesi için de Hikvision’ın ideal marka olacağını biliyordu. 

Zorluklar
Bu projeyle ilgili olarak Naya Raipur şehri yetkililerinin aradığı ilk şey doğruluktu. Kaydedilen verilerin doğruluğu bu akıllı kent uygulamasının temelini oluşturacaktı. Ayrıca trafik polislerinin de şehrin çeşitli yerlerindeki trafik sıkışıklığını takip edip düzenleyebilmelerine imkan verecek bir sisteme ihtiyaçları vardı. Tüm bunların yanı sıra, şehrin araç yollarına kanun ve düzenin getirilmesi için de trafik ihlalleri, sokak suçları ve araç hırsızlığı gibi sorunları çözümlenmesi gerekiyordu. Bu gerçekten de zorlu bir iş olsa da, mükemmel bir ekip ve Hikvision’ın gelişmiş trafik akışı kameraları sayesinde Bharath bu zorluğun da üstesinden gelebileceklerini biliyordu. 

Çözüm
Bharath’ın gereksinimleri üzerinde çalışan Hikvision Prama çözüm ekibi, iDS-TCD203-A Yüksek Performanslı Trafik Kamerası modelini önerdi. Bu kameradaki akıllı işlevler, şerit akış ve ortalama araç hızı hesaplamaları, zaman ve alan seyri, vakit ve alan kullanımı ve şeritteki kuyruk uzunluğu gibi analiz yeteneklerinden oluşuyordu. Bu akıllı trafik kameraları araç tiplerini – büyük, küçük, motosiklet gibi – ve trafik şeridi durumunu – akıcı, yavaş ya da sıkışık gibi – tespit edebilme yeteneğine sahip. Gelişmiş teknolojileri sayesinde yollardaki sıkışık durumunu gözlem merkezindeki personele bildirerek sıkışıklığın giderilmesi ve trafikte güvenli hareketin temin edilmesi için gereken tedbirleri alabilmelerini sağlar. 

2 MP görüntüleme özellikli bu kameralarda gece görüşü için de üç ekstra LED ışığı bulunuyor. IP67 koruma derecesine sahip gövdesiyle zorlu hava şartlarına karşı dayanıklı olup, ağ bağlantısında herhangi bir kesinti olduğunda da kaydetmeye devam edebilmek için 128 GB’a kadar TF (Trans-flaş) alanına sahip. 

Bu uygulamada kullanılan tek Hikvision ürünü, şehrin kendi yazılımı ile mükemmel uyum sağlayan trafik izleme kameralarıydı. Bu, Hikvision kameralarının sunduğu uyumun en iyi örneklerinden biridir. ONVIF (Versiyon 2.1), ISAPI ve diğer uluslararası tasarım protokollerini kullanan açık-kaynaklı platformu ve gelişmiş teknolojisiyle Hikvision iDS-TCD203-A trafik kameralarının her türlü sistem tasarımına kolayca entegre edilebilir ve birinci sınıf veri ve bilgileri doğru, güvenilir ve uzun ömürlü bir şekilde sunabilecek kadar güçlüdür. 

Raipur Akıllı Kent sistemindeki ürünler trafik polisi tarafından kullanılmakta olup, tüm şehri kapsayacak şekilde stratejik kavşak ve kamera lokasyonları polis tarafından seçilmiştir. Sistemin takibi de yine polis tarafından günde 24 saat yapılmaktadır. En iyi görüntü kalitesi sunabilmek ve bu akıllı kent projesi sistemiyle trafik izlem sisteminin gelecekte de gelişmeye devam edebilmesi için iletim yöntemi olarak yüksek kaliteli fiber optik kablolar kullanılmıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir